Zapewne wiele osób miało kiedyś okazję oglądać większą lub mniejszą naklejkę, jaka w zależności od kąta patrzenia zaczynała się mienić wspaniałymi kolorami. Tego typu naklejki występują między innymi na banknotach, biletach czy najróżniejszych dokumentach, ale też i na dużej ilości innych przedmiotów. Jak się okazuje, jest to sprawdzona i bardzo skuteczna metoda zabezpieczenia.

Dzisiaj, dzięki powszechnemu dostępowi do nowoczesnych programów graficznych i metod drukowania, zrobienie kopii standardowego dokumentu nie jest żadnym problemem. Jednak jeżeli zostaną na nim umieszczone jakieś hologramy, to już to będzie dużo trudniejsze, a w wielu przypadkach wręcz niewykonalne. Owszem, zdarzają się próby fałszerstw również z podrobionymi hologramami, lecz jeśli ktoś się będzie orientował, to bez żadnego problemu to zauważy. Metoda ich produkcji wymaga bowiem specjalistycznego sprzętu, z tego też powodu zajmuje się tym niedużo firm. A złożenie w nich zamówienia przeważnie będzie się też wiązało z koniecznością potwierdzenia takiej potrzeby, co bardzo mocno ogranicza ryzyko niezgodnych z prawem działań.

Obecnie druki zabezpieczone mogą posiadać hologramy o bardzo wysokim stopniu skomplikowania. Da się na nie na przykład nanieść mikroteksty czy nanoteksty, niewidoczne gołym okiem znaki czy nawet i elementy 3D, dzięki czemu zagwarantują autentyczność danego dokumentu. Co ciekawe ta nowatorska technologia nie tylko służy do zabezpieczeń, ale pełnić też może funkcję ozdobną, czego bardzo dobrym przykładem chociażby są folie holograficzne.

+Tekst Sponsorowany+

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY