Od roku 2009 na stworzonym przez nas rynku nieruchomości nastąpiło zahamowanie sprzedaży, co roku zwiększa się w takim razie ilość nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży, dotyczy to zarówno mieszkań czy domów oryginalnych, proponowanych poprzez deweloperów, jak także oraz tych z tak oznaczanej drugiej ręki. Sytuacja taka jest sprawiona pomiędzy innymi trudniejszym dostępem do kredytów hipotecznych, banki potrzebują większej dyspozycji spłacenia zaciągniętego kredytu, a w takim razie odpowiedniego kryterium dochodowego – doradca kredytowy. Taka sytuacja powoduje również, iż dużo domów przeznaczonych do remontu wystawianych jest na sprzedaż za nieraz nieduże finanse.

Wolno w następstwie tego nabyć relatywnie niedrogo taki dom, niemniej jednak pozostaje sprawa remontu. Powstaje w tym czasie pytanie, czy wolno zdobyć w banku kredyt hipoteczny nie na kupno, lecz na remont takiego mieszkania. Okazuje się, że banki nie odmawiają od razu udzielania tego typu kredytów hipotecznych, niemniej jednak jeszcze o wiele bardziej prześwietlają kredytobiorców niż przy udzielaniu kredytu hipotecznego na zakup domu lub lokalu mieszkalnego.

Kwestią najistotniejszą bo dla banku, obok kryterium rentownego kredytobiorcy, jest wartość danej posiadłości, albowiem to jest jakkolwiek istota zadłużenia hipotecznego. Jeżeli w związku z tym wartość samego domu ofiarowanego do remontu jest względnie niewielka, a kredytobiorca pragnie uzyskać w formie kredytu kwotę dużo wyższą, powstaje kłopot dobrego zabezpieczenia udzielonego kredytu. W sytuacjach ocenienia wartości takiego domu banki ekspediują własnych przedstawicieli, zaś przy wyższych sumach żądają operatu przybliżonego nieruchomości.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY