Tokarka to machina stosowana do automatycznej obróbki jakichś przedmiotów. Tokarki cnc ofiarowane są do obróbki ubytkowej liczącej na ścinaniu pojedynczych części jakiegokolwiek przedmiotu – sprawdź Frezowanie CNC. W ten sposób wytwarzane są tak zwane wióry.

Kształt części roboczej tego sprzętu jest zaostrzony. Mają one kształt zbliżony do walców lub także stożków. Podstawowym narzędziem jest wiertło czy też nóż tokarski czyli narzędzie jednoostrzowe wykorzystane w rozmaitego rodzaju tokarkach. Obróbka taka oznaczana jest toczeniem.

Jest to edytowanie brył peryferyjne oraz wewnętrzne. Jest to inaugurowanie danego przedmiotu w ruch kołowy lub ewentualnie też obrotowy. Tokarki dzielą się na m.in. kłowe a po pewnym czasie na kopiarki, ciężkie, precyzyjne, wielonożowe oraz uniwersalne. Dodatkowym typem tokarek są uchwytowe, karuzelowe, tarczowe, półautomaty tokarskie, rewolwerowe, automaty tokarskie wielowrzecionowe oraz jednowrzecionowe, zataczarki czyli służą do zataczania ostrzy narzędzi o wielu ostrzach, zegarmistrzowskie oraz branżowe zwane również jako właściwe.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY