Manualne zabawki sprawdzają się doskonale przy rozwoju dzieci. Nie tylko gwarantują one świetną zabawę przez wiele godzin, ale przy okazji bardzo dobrze stymulują rozwój umiejętności manualnych i wyobraźnię oraz polepszają ogólną koordynację. Z takich też powodów warto już od pierwszych lat o takie zabawki zadbać, a jedna z ciekawszych propozycji to różnego rodzaju tablice sensoryczne.

Takie tablice są proste w budowie, bo wykonuje się je ze sklejki lub drewnianej deski, z przymocowanymi różnymi elementami. To, co tablica manualna będzie mieć w sobie, zależy głównie od wytwórcy, choć w części przypadków można zrobić ją według własnego pomysłu. Wykorzystuje się przy nich powszechnie najróżniejsze zębatki, pokrętła, przełączniki czy suwaki, które da się przesuwać, zamykać czy przekręcać. Świetnie będą się też sprawdzać przedmioty mające przyciski, takie jak telefony, piloty czy kalkulatory.

Natomiast do stymulowania słuchu można wykorzystać trąbki, dzwonki czy nawet nieduże cymbałki, chociaż akurat przy nich rodzice będą się musieli uzbroić w sporo cierpliwości. W sprzedaży dostępnych jest dużo rozmaitych tablic, które się od siebie różnią wielkością, ilością zamocowanych przedmiotów i ich rodzajem. Przy wyborze należy mieć na uwadze kilka istotnych spraw. Kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa dziecku, dlatego też tablica edukacyjna dla dzieci nie może zawierać ostrych elementów i krawędzi, jakie mogłyby w jakiś sposób zranić. Oprócz tego wszystko powinno być też dobrze przymocowane, aby nie urwało się przy bardziej intensywnej zabawie.

Tablica powinna być też odpowiednio duża, żeby bez problemów dało się na niej wszystko dotykać i przesuwać. Nie należy jednak przesadzać z ilością przymocowanych elementów. Zalecane jest, żeby tablice edukacyjne nie miały ich więcej niż dwadzieścia, bo właśnie wtedy dzieci wykorzystują je najbardziej efektywnie. Ale byłoby dobrze, żeby trochę się różniły trudnością, ponieważ wtedy będą stanowiły na malucha odpowiednie wyzwanie, jakie na pewno on zechce sam pokonać.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY