Wody gruntowe wydają się być bardzo głęboko i nie wydają się stwarzać zagrożenia. Choć czasem w prognozach pogody wolno usłyszeć, że ulewne deszcze podniosły poziom wód gruntowych, a tym samym zalały lub podmyły część obszarów w danym województwie. Odwierty geotermalne wykonywane w celu ogrzania domostw praktykowane są wiec na wysokości od 2m do nawet 180m. Tak znacząca różnica wynika ze sposobu prowadzenia odwiertów, rur, wysięgników i przyłączy cieplnych.

Tak utworzone pompy ciepła gwarantują stałą wysoką temperaturę w ogrzewanym tak domu. By wykopać rów w pionie o długości 180 m trzeba zastosować specjalistyczny sprzęt. Oprócz wiertła wykonanego z najszlachetniejszych materiałów, np. diamentu trzeba je w pewnych momentach wyposażyć oprócz tego w tak zwane koronki wiertnicze. Sprzęt ten wyposażony jest również w zawór wypełniony tzw. płukanką. Jest to mieszanina wody oraz różnych pierwiastków.

Takie połączenie pozwala usuwać nadmiar ziemi z miejsca odwiertu do góry – na powierzchnię. Jeśli nie chce się kopać tak głęboko wielkość 180m można rozłożyć na 2x90m czy też więcej otworów. Ochrona środowiska stała się ostatnimi czasy nadzwyczaj modna. Każdy chce żyć w zgodzie z naturą, bo takie zachowanie propaguje Unia Europejska i cały Zachód. Ekologia dotarła też w dziedzinę energetyki. Pompy ciepła zasilane materiałami takimi jak węgiel, gaz czy drewno, mimo że są one naturalne, emitują szkodliwe dla atmosfery spaliny – instalacja fotowoltaiczna Wrocław. Wskutek tego Polacy coraz częściej decydują się na ogrzewanie swoich domów przez podłogę. Ciepło doń pompowane jest z takiego źródła jak pionowe lub ewentualnie poziome odwierty geotermalne.

Ciepło pobierane z gruntu ma stałą temperaturę oraz stałą moc, w wielu przypadkach takie ogrzewanie podłogowe jest w pełni bezobsługowe. Zdolność produkcyjna tego systemu przewyższa ogrzewanie centralne nawet o 400%. Co więcej instalacja jest niedostrzegalna dla oka, pociągnięta pod podłogą, i eliminuje obecność szpecących wnętrza grzejników. Niemniej jednak najważniejszą zaletą jest opłacalność. Koszty ponoszone są niemalże jednokrotnie podczas dokonywania odwiertów oraz zakupie pomp.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY