Niezwykle często nerwice oraz zaburzenia nerwowe związane są z przeżywanymi zaburzeniami stresowymi. Niezmiernie nieraz w sytuacjach stresowych występuje ostra reakcja na stres, jaka jest nadzwyczaj groźnym zagrożeniem. Prawdziwa reakcja na stres jest zaburzeniem, które z reguły ma charakter przejściowy i stanowi odpowiedz na niebywale silny, psychiczny oraz cielesny stres u osoby niedotkniętej żadnymi innymi zaburzeniami psychicznymi. Specyficzną cechą tych zakłóceń jest ich dynamiczny przebieg. W pierwszym momencie po stresującym wydarzeniu dochodzi do stanu oszołomienia z pewnym zwężeniu pola świadomości oraz uwagi.

Zakłóceniu w owym czasie ulega orientacja oraz zdolność do rozumienia bodźców dochodzących z zewnątrz. Oprócz tego ma prawo dojść do zaburzeń stresowych pourazowych, które są przedłużającymi się opóźnionymi ripostami na sytuacje stresowe o wyjątkowo znaczącym ciężarze emocjonalnym, co pokazuje terapia współuzależnienia radom. Do takich sytuacji kategoryzuje się zdarzenia, które u większość ludzi mogą wywołać pracochłonne doświadczenia oraz przeżycia. Konsekwencją takich zdarzeń, są w stanie być powracające koszmary przeszłości. Leczenie zaburzeń nerwicowych, z nielicznymi wyjątkami, jest leczeniem długotrwałym a także niesłychanie skomplikowanym.

Preferowaną oraz najbardziej skuteczną formą terapii jest psychoterapia. Niemniej, w praktyce, z przeróżnych względów, zwykle wykorzystywanym sposobem leczenia jest farmakoterapia. Coraz to częściej można spotkać się z dyskusją o możliwości łączenia obu tych form. Wydaje się, iż zastosowanie takiej czy innej metody terapeutycznej nie wynika jedynie z preferencji i zapatrywań różnych specjalistów: psychiatrów, psychologów lub także psychoterapeutów.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY