Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.

Energetyczne świadectwo – w jaki sposób się je robi

Posiadacze mieszkań i domów mają sporo różnych obowiązków. Od pewnego czasu jednym z nich jest posiadanie energetycznego świadectwa. Świadectwo energetyczne to dokument, jaki dokładnie określa, jakie będzie ogólne zapotrzebowanie na energię, związane z codziennym użytkowaniem budynku. W pierwszej kolejności to dotyczy ogrzewania i wentylacji, ale też oświetlenia czy podgrzewania wody użytkowej.

Przepisy związane z obowiązkiem posiadania takich certyfikatów wynikają z przepisów unijnych, i prawodawstwo w naszym kraju jest dostosowane do nich. Aktualnie takimi certyfikatami dysponować muszą wszystkie obiekty, które zostały postawione po roku 2009, oczywiście każdy nowo stawiany również podlega temu obowiązkowi. Jeśli będzie chodzić o starsze budynki, to właściciel zrobić będzie musiał takie świadectwo jedynie wówczas, kiedy zamierza swoją nieruchomość wynająć albo sprzedać. Ale wszystko będzie wskazywać na to, że za pewien okres czasu wszystkie obiekty będą musiały posiadać taki dokument, gdyż przepisy wyraźnie zaczynają iść w taką stronę.

Aktualnie Świadectwa energetyczne są dość szybkie do wykonania, gdyż na naszym rynku działa wielu certyfikowanych specjalistów, którzy robią takie rzeczy. Ceny za nie rozpoczynają się od kilkuset złotych za niewielkie mieszkanie czy garaż, a skończyć się mogą na kilku tysiącach przy dużych, wielorodzinnych budynkach. Trzeba też pamiętać, że jeżeli ktoś sobie zaniedba zrobienie certyfikatu, to może być narażony na karę. A ta wcale do małych nie należy, bo może wynosić nawet 5 tysięcy.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY