Jak muzyka wpływa na człowieka?

Muzyka jazzowa powstała już na początku XX wieku. Charakteryzuje się taktem synkopowanym i wieloma improwizacjami. Ma to związek z tym, że pierwsi muzycy jazzowi, jakimi byli afroamerykanie nie znali nut. Istotą tej muzyki jest urodziwe „bawienie” się rytmem, zachowując jego lekkość oraz sprężystość. W muzyce jazzowej wyróżnia się parę odgałęzień, jak Swing, Bop czy Cool. Do znanych muzyków należy z pewnością Jan Garbarek, norweski saksofonista, lecz lokalnego pochodzenia.

Najszerzej asocjowanym muzykiem, jest natomiast Louis Armstrong, trębacz, który zmarł w 1971 roku, jeśli chodzi zaś o perkusję, będzie to Buddy Rich kultowy z cudownej techniki, był liderem Buddy Rich Big Band. Jazz do Polski dotarł w latach dwudziestych przeszłego wieku.

W czasie stalinizmu był jednak zakazany, jako muzyka zgniłego zachodu. Do dziś granie jazzu uważane jest za wyższy poziom „wtajemniczenia” przez wszelkich muzyków – ważne są również odpowiednie sprzęty, jak scan speak głośniki. Sama muzyka tudzież ma się przyzwoicie i chociaż liczba słuchaczy zmalała, to bez ustanku istnieją jeszcze kluby w jakich grany jest jazz. Pierwszymi muzykami grającymi bluesa, byli afroamerykanie pochodzący z południa Stanów Zjednoczonych. Blues jest dosyć starą muzyką, jej początki sięgają połowy XIX wieku. W tej muzyce tematyką jest nieszczęście, niezadowolenie. A on może posiadać równe przyczyny, jak niespełniona miłość, lub niezadowolenie ze społeczeństwa, dysproporcje biegłych. Samo słowo blues w języku angielskim świadczy rozpacz.

W pierwszej chwili blues był tylko śpiewany, dopiero w dawnym wieku zaczęto dodawać kolejne instrumenty. Najodpowiedniej kultowym muzykiem bluesowym jest B.B. King, o którym mówi się, że jest królem tej muzyki. Blues przez lata mocno się rozwinął, powstało wiele odłamów. Najsławniejszym, polskim bluesrockowym zespołem jest bez kwestionowania Dżem, którego nieżyjący już od wielu lat wokalista Ryszard Riedel stał się domeną tej muzyki. Dżem gra dalej, jednak ich muzyka nie wszystkich przekonuje. Blues w dzisiejszych czasach ma się niezwykle prawidłowo oraz w dalszym ciągu przyciąga wielu hołdowników. Wciąż istnieją kluby gdzie grana jest wyłącznie ta muzyka.